Anal Kaşıntı

Anal Kaşıntı
Anal Kaşıntı

Anal kaşıntı toplum da %1-5 arasında görülmektedir. Erkekler de kadınlara göre 4 kat daha fazla görülür. Daha    çok orta yaşlarda görülmektedir. Pek çok sebebi olabilir. Hastanın çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Anal kaşıntı primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Sekonder olarak pek çok neden vardır. Ciltte olan hafif bir irritasyon kaşıntıya neden olur. Kaşıntı isteği o bölgedeki irritasyonu arttırır. Bununla beraber kaşıntı daha çok artar ve kısır döngüye girer. Tedavide bu kısır döngünün mutlaka kırılması gerekmektedir. 

Anal kaşıntının sebebi neler olabilir. Anal bölgenin pek çok hastalığına kaşıntı eşlik edebilir. Bunlar dan bazıları hemoroid, anal çatlak, anal fistül, bölgenin paget hastalığı, gayta tutamama, anal siğiller gibi. Bu bölgede sıkça kaşıntı nedeni olan enfeksiyöz nedenler ise ; mantar hastalıkları, kıl kurdu. Parazitler ve uyuz bunlardan bazılarıdır. Çok fazla terleme, dışkı ve mukus bulaşması da bu bölge de irritasyon ve kaşıntıya neden olur.  Bölgenin kirli olası yanın da çok aşırı temizlenmesi, bünyenin alerjisi olan temizlik maddesi ve çamaşırların kullanılması da irritasyona neden olur. Bunların dışın da sedef hastalığı, dermatit, liken gibi cilt hastalıkları bu bölgeyi tutabilir. Çok kahve tüketilmesi, çay, kola, fındık, domates ,süt ürünleri ve bazı alkollü içecekler de kaşıntıya neden olabilir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, sarılık yapan hastalıklar da kaşıntıya neden olabilir. Anal kaşıntının bu kadar çok nedeni varken değerlendirilmeler sonucun da hiçbir neden bulunamayabilir.

Hastanın değerlendirilmesi çok önemlidir. Bölgenin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastanın alışkanlıkları, olabilecek diğer hastalıkları ve hastalık riskleri, diyet alışkanlıkları çok iyi değerlendirilmelidir. Anal bölge de olan hemoroid, çatlak , fistül ve siğiller tespit edilip tedavisi yapılmalıdır. Mikrobik nedenler için bölgeden sürüntü ve dışkı tahlilleri yapılır.  Hijyen bozukluğu kadar aşırı temizliğin de kaşıntıya neden olabileceği unutulmamalıdır. Hatta kaşıntıyı azaltmak için kullanılan bazı kremler bile kaşıntıyı daha çok arttırabilir. Eğer bölge de şüpheli bir lezyon görülürse buradan mutlaka biyopsi alınmalıdır. Vücudun diğer bölgeleri de mantar ya da diğer cilt hastalıkları için değerlendirilmelidir. 

Anal kaşıntının nedenini bulmak için Cildiye, dahiliye ve enfeksiyon doktorları ile çalışmak gerekebilir. Eğer neden saptanabilirse nedene yönelik tedavi yapılır. Neden saptanamazsa kaşıntıyı kırmaya yönelik tedavi yapılır.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçiniz

İletişim